YURT DIŞI KARTLARIYLA ÖDEMELER AKTİF

Chrome Tarafından Engellendi Uyarısı

Blog Yazısı

Chrome arama motorunda bazı siteleri erişim yapılmak istendiğinde, Chrome tarafından engellendi uyarısı alınmaktadır. Chrome güvenli olmayan erişimleri engelleyerek, kullanıcının daha güvenli internette gezinmesine olanaklı hale getirmektedir.

Chrome Tarafından Engellendi Uyarısının Nedeni Nedir?

En çok kullanılan internet tarayıcıları arasında yer alan Chrome arama motoru, internet kullanıcılarının güvende kalabilmesi için birçok güvenlik önlemi almış durumdadır. Erişilmek istenen veya indirilmek istenen dosyaların güvenli olmadığını, bu şeklide engelleme ve uyarılarla kullanıcıya bildirir.

Tarayıcının bu şeklide uyarı vermesi, erişilmek istenen internet sitesinin veya indirmek istenen dosyanın, her zaman virüslü olduğu anlamına gelmez. Kullanıcı indirmek istediği dosyanın kaynağına veya erişmek istediği internet sitesinin güvenli olduğunu düşünüyorsa, birkaç adımda arama motorunun ayarlarını değiştirerek kolayca erişim sağlayabilir.

Chrome Tarafından Engellendi Uyarısı Nasıl Kaldırılır?

İnternet kullanıcısı erişmek istediği sitenin güvenli olduğunu düşünüyorsa ve kişisel bilgisayarında virüs ve kötü amaçlı yazılımlara karşı gerekli tedbirleri almışsa, Chrome tarayıcısının ayarlarında birkaç değişiklik yaparak, engelleme uyarısını kaldırabilir.

Chrome engelleme uyarısını kaldırmak için;

  • Chrome arama motoru penceresinde ayarlar sekmesi açılmalı,
  • Açılan pencerenin alt kısmında gelişmiş ayarları göster sekmesine tıklanır,
  • Açılan pencereden gizlilik sekmesi tıklanır,
  • Açılan pencereden kimlik avına ve kötü amaçlı yazılımlara karşı korumayı etkinleştir içeriğinde bulunan onay işareti kaldırılır.

Bu sayede erişimi engellenen internet sayfasına erişimi ve indirilmesi engellenen dosyaların indirilmesi sağlanır. İndirilen dosyalar genellikle sıkıştırılmış dosya oldukları için, açılmadan mutlaka güvenli ve güncel anti virüs programları ile taranmalıdır. Güvenliği teyit edildikten sonra açılmalıdır.

Chrome Tarafından Bazı Sitelere Giriş Neden Engellenir?

Chrome arama motoru kullanıcıların güvenli erişimini sağlamak için, tehdit olarak algıladığı internet sayfalarına ve dosyalara erişimi engellemektedir. Ayarlar sekmesinde güvenlik duvarını pasif konuma getirilmesine rağmen, bazı sitelere erişim sağlanamıyorsa, diğer arama motorları ile erişim denenmelidir. Diğer arama motorlarıyla da erişim sağlanamaması durumunda, erişilmek istenen internet sitesi erişime kapatılmış olabilir. Ulusal güvenlik gerekçesi ile bazı ülkeler tarafından, bazı sitelerin erişim engellenmektedir.

Chrome Nasıl Güvenli Hale Getirilir?

Chrome penceresi açılarak ayarlar sekmesine tıklanır. Açılan pencerede gelişmiş ayarları göster sekmesi tıklanır. Açılan pencereden gizlilik sekmesinde bulunan, kimlik avına ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruma sekmesi aktif konuma getirilir. Bu sayede güvenle internet erişiminin güvenliği sağlanmış olur.

Chrome İnternet Sayfasını Açmıyor

Chrome arama motorunda hiçbir internet sayfasına erişim sağlanamıyor, diğer arama motorları ile erişim sağlanıyorsa, Chrome güncel yazılımı indirilerek aktif edilmelidir.

0 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresin gözükmeyecek.