YURT DIŞI KARTLARIYLA ÖDEMELER AKTİF

Instagram’dan Spam Nasıl Kalkar?

Blog Yazısı

Instagram’dan Spam Nasıl Kalkar?

Günümüzde Instagram, sosyal medya platformlarının en sık kullanılanları arasında yer alıyor. Instagram, kullanıcılarının kişisel haklarını ve gizliliklerini korumak için bazı kurallar getirmiştir. Diyelim ki Instagram’ı belirlenen kurallar dışında kullandınız, o zaman ‘’spam’’ yapmış olursunuz. Yapmış olduğunuz spam sonucu çeşitli cezalar alabilirsiniz. Herhangi bir şekilde spam sonucu ceza aldıysanız, Instagram’dan spam nasıl kalkar adlı yazımızda yapmanız gerekenler hakkında sizlere yardımcı olmaya çalışacağız. Spam nasıl kalkar bilgisini sizlerle paylaşmadan önce bahsetmek istediğimiz konular bulunuyor. Gelin bunlara beraber bakalım.

Instagram’da Spam Yediğimi Nasıl Anlarım?

Instagram sosyal medya platformunda spam durumu sıkça karşımıza çıkıyor. Kuralları ihlal ettiğini düşündüğünüz kişileri spam olarak şikâyet edebiliyorsunuz fakat bazı kullanıcılar bu durumu kötü niyetle de yapabiliyor. Suçu olmayan, kuralları ihlal etmemiş bir hesabı sadece kişisel hırslar yüzünden şikâyet edebiliyorlar. Hesabı spamlamak isteyen kullanıcı, çevresindeki kişilerle örgütlenerek şikâyette bulunuyor ve bu da şikâyet edilen hesabın Instagram tarafından incelenmesine sebep oluyor. Fakat böyle bir durumda korkmanızı gerektirecek bir şey yok, kural ihlali yapmadığınız takdirde hesabınız kapatılmaz.

Peki Instagram’da spam yediğimi nasıl anlarım? Instagram’da spam yediğinizi anlamanın kolay birkaç yöntemi bulunuyor. Öncelikle hesabınızın kısıtlanmış olması spam yediğinizin göstergesidir. Anlamanızı kolaylaştıracak diğer belirtileri ise şu şekilde;

 • Takipçi sayınızda hızlı bir düşüş olur ve bot olan hesaplar silinmeye başlar.
 • Storynizde paylaşmış olduğunuz hikayelerin izlenme oranları düşer.
 • Spam yediğiniz hesabınızdaki paylaşımlarınız keşfet kısmına düşmez.
 • Instagram size spam yediğinize dair bir mail iletir.
 • Instagram arama motorunda hesabınız görünmez ya da bulunamaz.

Bunlara benzer belirtiler hesabınızın spam yediğini gösterir. Sadece bir belirtinin olması spam yediğiniz anlamına gelmez. Bazı kullanıcılar spam yediğinde bunu kimin yaptığını merak ediyor. Maalesef ki Instagram’da kimin spamladığını görebileceğiniz bir özellik bulunmuyor. Instagram kişilerin haklarını korumak adına bu konuyle ilgili bilgi vermemektedir.

Instagram Hesabım Şikâyet Edildiğinde Ne Yapabilirim?

Hesabınızın şikâyet sonucu dondurulduğunu düşünüyorsanız aşağıda belirtilen adımları izleyerek yardım alabilirsiniz. Instagram hesabım şikâyet edildiğinde ne yapabilirim sorusunun cevabını sizler için derledik.

 • İlk olarak itiraz etme yöntemine başvurabilirsiniz. Bunun için Instagram İtiraz Formunu doldurmalısınız.
 • Formu doldururken doğru ve eksiksiz şekilde olmasına dikkat edin.
 • Açıklama ve itirazınızı olabildiğince kısa ve anlaşılır tutun.
 • Formu gönderin ve incelendikten sonra yetkili kişilerin geri dönüşünü bekleyin. Geri dönüşler mail üzerinden gerçekleşir bu yüzden formu doldururken mail adresinizi doğru yazdığınızdan emin olun.

 

 

 

Instagram’da Spam Kaldırmanın Yolları

Instagram’da spam durumuna maruz kalmanın birçok sebebi var ve bunların başında topluluk kurallarının ihlal edilmesi geliyor. Instagram’da spam kaldırmanın yolları aşağıdaki gibidir;

 • Hesabınızda paylaşmış olduğunuz içerikler +18 yaş için uygunsa spam yemeniz olası bir durumdur. Böyle bir durumda toplum kurallarına aykırı olan içerikleri kaldırarak bir süre paylaşım yapmamanız daha iyi olacaktır.
 • Bununla beraber diğer kullanıcıların paylaşmış olduğu gönderilere ırkçılık belirten, rahatsız ve taciz edici gibi yorumlar yapmaktan kaçınmalısınız. Böyle yorumlarda bulunmanız sonucu toplum kurallarını ihlal etmiş olacaksınız.
 • Instagram’da çok fazla beğeni yapmanız durumunda da hesabınız engellenebilmektedir. Bu yüzden normalden daha sık yapılan içerik beğenilerinden uzak durun.
 • Bunun dışında İnstagram’da kısa süre içinde çok fazla kişiyi takip etmeyin. Özellikle gizli hesaplara göndermiş olduğunuz takip istekleri reddediliyorsa, Instagram sizin diğer kullanıcılara rahatsızlık verdiğinizi düşünerek takip engeli getirebilir.

Paylaşmış olduğumuz maddelere dikkat ederek spam engelinizin bir hafta gibi kısa bir süre içinde kaldırılmasını sağlayabilirsiniz. 

0 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresin gözükmeyecek.