YURT DIŞI KARTLARIYLA ÖDEMELER AKTİF

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alacağım

Blog Yazısı

Instagram Hesabım Çalındı Nasıl Geri Alacağım

Son zamanlarda artış gösteren hesap çalınma olayları, sosyal medya platformlarını kullanan her bireyin başına gelebilecek bir durumdur. Kişisel mesajlarımızın, fotoğraf ve videolarımızın bulunduğu hesaplarımız tanımadığımız kişilerin eline geçebiliyor. Hesapların çalınmasından sonra ne olacağı ise tamamen çalan kişinin insafına kalıyor. En kötü ihtimalle fotoğraf ve videolarınız silinebilir ya da hesabınız kapatılabilir. Fakat Instagram bize bu konuda destek olmayı ihmal etmiyor. Instagram hesabım çalındı nasıl geri alacağım sorunuzun cevabı için birkaç adım bulunuyor.

Öncelikle Instagram’ın giriş sayfasında bulunan ‘’Giriş yapmak için yardım al’’ yazısına tıklıyorsunuz. Kullanıcı adınız değişmiş olduğundan, takipleştiğiniz bir arkadaşınızdan yardım isteyerek yeni kullanıcı adınızın ne olduğunu öğrenmelisiniz. Yeni kullanıcı adınızı hesabımı bul kısmından aratarak, sms ya da e-posta hesabınızla çalınan hesabı kurtarabilirsiniz. Fakat bunlara erişim sağlayamıyorsanız alt kısımda yer alan ‘’Daha fazla yardıma mı ihtiyacın var’’ yazısına tıklayarak destek almalısınız.

Instagram Hesabınız Çalındığında Ne Yapabilirsiniz?

Instagram hesabınız çalındığında ne yapabilirsiniz gelin beraber bakalım. Hesabınızın çalınması durumunda yapılacaklar oldukça basit. Hesabınızın tanımadığınız birinin eline geçtiğini düşünüyorsanız ya da biri size ait olan hesabı taklit ediyorsa bu konuda Instagram’da bulunan Yardım Merkezi’nden destek alabilirsiniz. Öncelikle Instagram uygulamasına giriş yaparak Ayarlar kısmından Yardım sekmesini açın. Burada bulunan Yardım Merkezi’ne tıklayarak, yönlendirildiğiniz sayfada Gizlilik ve Emniyet’i seçerek devam edin. Instagram’da karşılaşabileceğiniz birçok konu hakkında ipuçlarına buradan ulaşabilir ve şikâyet talebinizi oluşturabilirsiniz. Instagram hesabınızın başkasının eline geçmesi halinde eğer hesabınıza giriş yapmakta zorlanıyorsanız, yapmanız gereken şey daha farklı olmaktadır. Bunun için; giriş kısmında yer alan ‘’Giriş yapmayla ilgili yardım al’’ butonuna tıklamanız gerekiyor.

Çalınan Eski Instagram Hesabını Kapatma

Bütün çabalarınıza rağmen çalınan hesabınızı geri alamadıysanız, çalınan eski instagram hesabını kapatma yöntemini deneyerek kişisel bilgilerinizin yayılması riskini ortadan kaldırabilirsiniz. Instagram, sosyal medya platformları arasında popülerliğini korumaya devam ediyor. Facebook’un satın alması sonucu popülerliği daha da artmaya başlayan Instagram’ın, kullanıcı sayısında da bir hayli artış görünüyor. Bu kadar bilinirliğe rağmen kullanıcıları arasında hesabını kapatmak isteyenler ya da yeni Instagram hesabı açarak eski hesabını kapatmayı tercih eden kullanıcılar da bulunuyor. Fakat eski hesabınızda kullanmış olduğunuz kullanıcı adını yeni açtığınız hesap için kullanamıyorsunuz. Kapatmak istediğiniz Instagram hesabı için cep telefonunuzdan ya da bilgisayarınızdan yardım alabilirsiniz. Hesabınızı maalesef uygulama üzerinden silemezsiniz.

Çalınan hesabı kapatmak için, https://www.instagram.com/accounts/remove/request/permanent/ linkine tıklayarak ilgili sayfaya gidin. Eğer hesabınızla giriş yapmamışsanız önce bilgisayarınızdan instagram hesabınıza giriş yaparak sonra linke tıklayın. Karşınıza ‘’Hesabını Sil’’ sayfası gelecektir. ‘’Neden siliyorsun?’’ sorusunu açılır menüden bir seçim yaparak yanıtlayın ve şifrenizi girin. Sayfanın alt kısmında yer alan ‘’hesabımı sil’’ butonuna tıklayarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Instagram Hesabının Çalınmasının Hukuki Boyutu Nedir?

Oldukça yaygın bir şekilde kullanın sosyal platformların bir dezavantajı ise bireylerin özel hayatını ihlal etmenin artmasıdır ayrıca hesaplarını çalan bir başka kişilerin bulunmasıdır. Bu olayların gün geçtikçe arttığını görmekteyiz. Hesabı geri alma işlemlerini gerçekleştirmenize rağmen başaramadıysanız ya da direkt bu kişiden şikayetçi olmak isterseniz instagram hesabının çalınmasının hukuki boyutu nedir buna bir bakalım. Yargıtay Twitter, Facebook ve Instagram gibi sosyal platformlarda hesapları ele geçirilen kişilerin bulunması ile bu olay sonrasında hesap sahibin aleyhine video, görüntü paylaşılması ve başka hesaptan kişiye ait bilgilerin sızdırılmasını ‘’internet yoluyla özel hayatın gizliliği ihlal suçu olarak belirtmiştir. İşlenen suça göre hapis cezası ve para cezası verilebilmektedir.

0 Yorum

Yorum Yap

E-mail adresin gözükmeyecek.